Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Informacje o zamieszczeniu rozpraw doktorskich w systemach informatycznych

(w kolejności zamieszczania)

Archiwum Prac Dyplomowych

Kandydat wgrywa rozprawę doktorską do APD niezwłocznie po złożeniu jej w Biurze Rad Naukowych. Jest to konieczne m.in. do zlecenia za pośrednictwem APD badania w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym.

Dostęp do treści rozprawy mają:

  1. kandydat;
  2. promotorzy;
  3. promotor pomocniczy;
  4. recenzenci posiadający konto CAS;
  5. członkowie komisji doktorskiej;
  6. upoważnieni pracownicy administracji UW.

Osoby niezalogowane lub posiadające inne niż wyżej wymienione uprawnienia mają dostęp do następujących informacji o rozprawie (bez dostępu do jej treści):

  1. język pracy;
  2. tytuł;
  3. autor;
  4. promotorzy pracy;
  5. jednostka organizacyjna;
  6. data złożenia;
  7. streszczenie w języku polskim;
  8. streszczenie w języku angielskim;
  9. słowa kluczowe;
  10. osoby piszące recenzje.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Zgodnie z art. 188 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dalej: „PSWiN”, podmiot doktoryzujący zamieszcza w BIP na swojej stronie podmiotowej, nie później niż w terminie 30 dni przed wyznaczonym terminem obrony rozprawy doktorskiej rozprawę doktorską będącą pracą pisemną wraz z jej streszczeniem albo opis rozprawy doktorskiej niebędącej pracą pisemną oraz recenzje. Dostęp do materiałów w BIP nie podlega jakimkolwiek ograniczeniom, jednak rozprawa lub jej opis, streszczenie oraz recenzje są usuwane z BIP w ciągu około miesiąca od uprawomocnienia decyzji administracyjnej w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora.

 

POL-on i RAD-on

Zgodnie z art. 188 ust. 3 PSWiN po opublikowaniu w BIP te same dokumenty zamieszcza się niezwłocznie w systemie POL-on. Termin przechowywania rozprawy nie został określony przez ustawodawcę.

Na stronie RAD-on można pobrać rozprawę doktorską, recenzje oraz zapoznać się z następującymi danymi:

  1. stopień;
  2. rodzaj stopnia;
  3. data wszczęcia postępowania;
  4. status postępowania;
  5. data nadania stopnia;
  6. numer decyzji o nadaniu;
  7. dziedzina;
  8. dyscyplina;
  9. jednostka przeprowadzająca postępowanie;
  10. data złożenia rozprawy;
  11. imiona i nazwiska recenzentów
  12. dane podmiotów zatrudniających recenzentów.

Dostęp do materiałów w RAD-on nie podlega jakimkolwiek ograniczeniom.

 

Repozytorium

  1. Dostęp poprzez system biblioteczno-informacyjny UW

Publiczne udostępnienie rozprawy, na podstawie art. 188 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 oraz art. 348 ust. 1 pkt 1 lit. c i ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. PSWiN oznacza, że staje się ona utworem rozpowszechnionym w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalej: „ustawa o prawie autorskim”. Zatem można z niej korzystać w zakresie określonym w przepisach o dozwolonym użytku zawartych w ustawie o prawie autorskim. Uniwersytet Warszawski może udostępniać rozprawę zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o prawie autorskim, to jest do celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek swojego systemu informatycznego (terminali znajdujących się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego). Dostęp do rozprawy zależy od rodzaju udzielonej Uniwersytetowi Warszawskiemu przez autora/autorkę licencji (patrz. ust. 2).

Jeżeli autor/autorka nie udzieli żadnej licencji, dostęp do elektronicznej wersji rozprawy będzie możliwy tylko na komputerze w Czytelni Ogólnej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

  1. Dostęp z Repozytorium Instytucjonalnego UW. Wybór licencji

Autor/autorka może udzielić Uniwersytetowi Warszawskiemu licencji niewyłącznej, nieodpłatnej, nieograniczonej czasowo, ani terytorialnie na publiczne udostępnianie rozprawy doktorskiej na stronie Repozytorium Instytucjonalnego Uniwersytetu Warszawskiego (https://repozytorium.uw.edu.pl).

  • Składając w BUW stosowne Oświadczenie Autor/autorka ma możliwość udzielenia zgody na korzystanie z rozprawy na zasadzie dozwolonego użytku, albo
  • udzielenia Uniwersytetowi Warszawskiemu licencji Creative Commons Polska (znanej również jako licencja CC) lub innej wersji językowej tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons.

W tym przypadku autor/autorka musi dokonać wyboru jednej, konkretnej licencji Creative Commons:

  • CC BY (Uznanie autorstwa),
  • CC BY-SA (Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach),
  • CC BY-ND (Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych),
  • CC BY-NC (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne),
  • CC BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach),
  • CC BY-NC-ND (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych).

Teksty licencji oraz ich przystępne podsumowanie znajdują się na stronie: https://creativecommons.pl/wybierz-licencje/.

Udzielenie licencji Creative Commons oznacza zgodę m.in. na publiczne udostępnianie rozprawy w Internecie wraz z zezwoleniem każdemu na rozpowszechnianie utworu, z zastrzeżeniem poszanowania autorskich praw osobistych, w szczególności podawania informacji o autorze.

Pozostałe zasady dot. prac doktorskich

Po wypełnieniu Oświadczenia autor/autorka drukuje je i podpisane składa w BUW. Możliwe jest użycie podpisu elektronicznego. Informacje o rozprawie doktorskiej, recenzjach i licencjach (metadane i pliki) są przekazywane drogą elektroniczną do Repozytorium Instytucjonalnego UW, gdzie udostępnia się je publicznie na co najmniej 30 dni przed obroną. Aby wyszukiwarki (np. Google Scholar) lepiej indeksowały pliki PDF rozpraw, będą w nich osadzane metadane identyfikujące autora, tytuł, słowa kluczowe i nazwę uczelni. Pierwszego dnia po dacie obrony dostęp do plików jest zamykany, chyba że autor/autorka pracy wyraził/wyraziła zgodę na udostępnianie treści rozprawy w otwartym dostępie na zasadzie dozwolonego użytku lub na licencji Creative Commons. Metadane opisujące pracę (m. in. imię i nazwisko autora, promotora, tytuł pracy, abstrakt, słowa kluczowe, wydział i data obrony), pozostają publicznie dostępne (w tzw. domenie publicznej) na stronie Repozytorium Instytucjonalnego UW. Opisy bibliograficzne rozpraw trafiają do Katalogu bibliotek UW i są wyszukiwalne w ogólnokrajowej sieci bibliotecznej OMNIS.

26 marca 2025 r.